• Dzień Kobiet! Dzień kobiet! Niech żyją nam zdrowe!

     • W tym roku oczywiście także nie zapomnieliśmy uczcić tego wyjątkowego święta.

      Akademię rozpoczęli drugoklasiści ze swoim niezwykłym występem tanecznym, który przygotowywali w tajemnicy od wielu tygodni. Następnie kabaret o wiele mówiącej nazwie „Przed egzaminem” złożony (a jakże) z uczniów klasy VIII przedstawił skecz pod tytułem „Rolnik szuka żony”. Świetny scenariusz, rewelacyjne przebrania i oskarowe role – to wszystko spowodowało, że wszyscy na widowni płakali ze śmiechu, a owacjom nie było końca.

      Na zakończenie wszystkie Panie zostały obdarowane kwiatkiem i laurką, a uczniowie mogli się zrelaksować na krótkiej dyskotece.

     • Rodzic w Internecie

     • W ostatnich dniach duża część naszej kadry oraz chętni rodzice wzięli udział w 12 godzinnym cyklu szkoleń w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych, realizowanych w naszej gminie.

      J@ w internecie to program finansowania bezpłatnych szkoleń mający na celu zwiększenie grupy świadomych i kompetentnych użytkowników internetu i e-usług publicznych, zdolnych realizować potrzeby informacyjne, kulturalne, biznesowe, administracyjne i społeczne w bezpieczny i legalny sposób przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Celem programu jest stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym, poprzez zwiększanie kompetencji lokalnych instruktorów w zakresie uczenia osób dorosłych. 

      Program wyposaży uczestników w wiedzę i narzędzia, które rozwiną ich kompetencje niezbędne do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym.

      W naszej szkole realizowane było szkolenie „Rodzic w sieci”. W ramach tych zajęć przekazywana była wiedza na takie tematy jak: wyszukiwanie informacji i pomysłów na działania, bezpieczne korzystanie z komputerów i smartfonów, reagowanie na zagrożenia i kontrola rodzicielska oraz e-usługi dla rodziców. Szkolenie przygotowało rodziców do roli przewodnika dziecka w bezpiecznym i mądrym korzystaniu z internetu, reagowania na sytuacje zagrożenia dzięki umiejętnościom zabezpieczenia dziecka przed niepożądaną aktywnością w internecie czy do korzystania z e-usług publicznych dostępnych dla rodziców.

      Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

      Instruktorem w tym projekcie jest nasz nauczyciel Pan Remigiusz Kaczyński.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.
      Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
      Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo CyfryzacjiMinisterstwo Edukacji NarodowejBiuro Rzecznika Praw ObywatelskichUrząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska, Google Polska, National Westminster Bank Oddział w Polsce, Teatr Palladium oraz Mulitmedia w szkole.

      Od wielu lat nasza szkoła aktywnie uczestniczy w tym bardzo ważnym wydarzeniu. Jak co roku, nasi uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych między innymi bezpiecznemu korzystaniu z portali społecznościowych, świadomemu wyszukiwaniu informacji w sieci czy przeciwdziałaniu hejtowi.

      W klasach I-III DBI także nie trwa jeden dzień. W młodszych klasach w trakcie zajęć szczególną uwagę poświęcono takim niebezpiecznym zachowaniom jak publikowanie własnych zdjęć lub podawanie danych osobowych czy korzystanie z nieodpowiednich stron internetowych. Okazało się, że dzieci mają świadomość zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu. Na koniec zajęć w nagrodę uczniowie otrzymali medale w formie naklejki za aktywny udział w zajęciach.

      Nie tylko ten jeden raz w roku, ale na co dzień wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

     • Walc - lekcja muzyki

     •        „Walc- różne odmiany ” - taki temat miała lekcja żywej muzyki, która odbyła się 15 lutego w naszej szkole. Kolejny raz mogliśmy na żywo posłuchać pięknej muzyki,  poznać  nowe wiadomości i utrwalić już znane. Artyści zaprezentowali nam różne walce. Wysłuchaliśmy wielu utworów, m.in. walca wiedeńskiego „Nad pięknym modrym  Dunajem”, walca angielskiego „ Moon River”, walca francuskiego „Musette” oraz walca stylizowanego skomponowanego przez Fryderyka Chopina. W czasie spotkania odpowiadaliśmy na pytania zadawane  przez prowadzących i chociaż nie były łatwe, to poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Lekcja zakończyła się  wysłuchaniem „Walca nr 2”  D. Szostakowicza.

     • Walentynki

     •      Walentynki to miły  dzień dla starszych i młodszych. Walentynkowe zwyczaje są obecne również w naszej szkole. Jednym z najpopularniejszych takich zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest poczta walentynkowa. Uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki do specjalnie przygotowanego pudełka. W dzień walentynek korespondencja dotarła do adresatów. Przed rozdaniem serduszek odbył się uroczysty apel, na którym chłopcy z kl. III i II recytowali zabawne  walentynkowe wierszyki. Następnie klasa II zaśpiewała piosenkę, a uczennice  tej klasy: Amelka, Wiktoria i Dominika zaprezentowały  samodzielnie przygotowany układ taneczny.

            Wzruszeń dostarczyła nam  piękna piosenka Ewelinki  i Izy. Hitem okazała się „Randka w ciemno” uczniów kl. VIII. Nie zabrakło śmiechu i owacji. Gratulujemy odwagi i zdolności aktorskich.
            Program artystyczny przygotowała p. Dorota Dąbrowska, piękne dekoracje wykonała p. Anna Sroka.  

     • SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

     •             W naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym wzięło udział 18 uczestników: dzieci przedszkolne i klasy 0 - III. Rozbrzmiewały popularne, znane i mniej znane utwory, które zachwyciły całą publiczność. Komisja w składzie: Agata Kulesza, Anna Sroka, Agnieszka Tryk i Marta Girulska wybrała laureatów.
      - I miejsce - Wiktoria Pietraszek i Julia Siemaszko,
      - II miejsce - Amelia Olender,
      - III miejsce-  Maja Śmierzyńska,
      - wyróżnienia: Lena Predko i Dominika Kwarcińska.
           W kategorii duety:
      - I miejsce - Angelika Kwarcińska i Julia Kusz,
      - II miejsce -  Aurelia Grzejszczyk i Dominik Wincza,
      - III miejsce - Maja Wierzchowska i Julia Makara.

           Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentów oraz życzymy dalszych sukcesów wokalnych. Konkurs przygotowała i przeprowadziła P. Joanna Kołowszyc.

     • Policjant i jego rodzina bez dachu nad głową – pomóżmy!

     • Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów uruchomił zbiórkę pieniędzy na pomoc dla dzielnicowego z Węgorzewa i jego rodziny, którzy w wyniku eksplozji gazu stracili dach nad głową wraz z całym dobytkiem. Policjant przebywa obecnie w szpitalu, a dwójkę jego dzieci i ich matkę przyjęli czasowo sąsiedzi.

      Dramatyczna sytuacja w jakiej znalazła się rodzina policjanta oraz zimowa aura skłaniają do tego, żebyśmy nie zwlekali z pomocą. Środki można przesyłać na specjalny rachunek Zarządu Wojewódzkiego nr:80 2030 0045 1110 0000 0391 2130 z dopiskiem „dla Mariusza”.

     • Zabawa choinkowa - 18 stycznia

     •          18 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas  I-III.  Bal rozpoczął się od świetnych występów naszych milusińskich.  Następnie nadszedł czas na  zabawy i konkursy, które prowadził tajemniczy Pan  Staś. Wróżki, księżniczki, policjanci, rycerze, aniołki, kury, myszki, kotki i inne postacie - wszyscy świetnie się bawili. Tańczyliśmy, jechaliśmy pociągiem, robiliśmy kółeczka i wężyki. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w atrakcyjnych  konkursach: taniec z balonami, taniec na gazetach, „znaczek do znaczka”,  taniec ze sznurkiem, tańce wygibańce, hawajskie limbo i inne.
                Nie zabrakło również Mikołaja, który obdarował nasze pociechy wspaniałymi paczkami.

      Tego dnia było bajecznie, radośnie i kolorowo.
                W tym samym czasie starsi uczniowie (kl. IV – VIII) wzięli udział w dyskotece. Zabawa była wyśmienita, tańczyli niemalże wszyscy, niektórzy zatańczyli wprawdzie tylko kilka razy, ale byli też tacy, którzy nie zeszli z parkietu ani na chwilę.
               Ok. 14.00  ucichła muzyka i zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy zabawy karnawałowej udali się na zasłużony odpoczynek podczas ferii.

     • Igrzyska Dzieci o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym

     •   16 stycznia 2019 r. w Radziejach odbyły się Igrzyska Dzieci o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W turnieju rywalizowali zawodnicy ze szkół: Sobiechy, Radzieje, Perły i Budry. Nasi reprezentanci zajęli czołowe miejsca na podium: Rafał Kowalik - I miejsce a Łukasz Kukułka - II miejsce.

         Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

     • „GRALIŚMY DLA DZIECI MAŁYCH I BEZ FOCHA”

     •      13 stycznia 2019 roku  po raz 27 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla chorych i potrzebujących, tym razem pod hasłem ''Pomaganie jest dziecinnie proste''. Celem tegorocznego Finału WOŚP jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, który ma umożliwić podniesienie standardu wyposażenia.

            Po raz kolejny razem z Orkiestrą zagrała nasza szkoła. W tę piękną niedzielę wolontariusze  przeprowadzili uliczną kwestę pieniędzy w Perłach oraz Węgielsztynie. Zebraliśmy 791, 25 zł i przekazaliśmy tę kwotę do Sztabu WOŚP w Węgorzewie.

         W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli wspierającym Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

             "Sie ma! Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej"

     • Jasełka

     •     21 grudnia odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów klas III- VII. Zgodnie z historią tak samo jak 2000 lat temu Maryja i Józef szukali schronienia na noc, gdzie mógłby narodzić się Jezus. Anioł zstąpił na ziemię, by zwiastować wielką radość pasterzom, a Trzej Królowie podążali oddać pokłon i złożyć dary Jezusowi. Nie zabrakło też Heroda knującego spisek, wróżbity, diabła oraz śmierci.

         W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich śpiewane kolędy.

     • Próbny egzamin ósmoklasisty

     •      Po raz pierwszy w historii naszej szkoły w tym roku uczniowie będą pisać egzamin kończący szkołę podstawową. Aby lepiej się przygotować, poznać zasady organizacyjne, formę arkusza itp., w dniach 18 - 20 grudnia został przeprowadzony próbny egzamin ósmoklasisty opracowany przez Centralną Komisję Organizacyjną. Mimo że to tylko próbny, uczniom towarzyszył lekki stres. Komentowali, konsultowali rozwiązania i z niecierpliwością czekają na wyniki.

     • Ósmoklasiści ponownie odkrywają nocne oblicze szkoły.

     •      Długo uczniowie klasy VIII będą wspominać swoją kolejną noc spędzoną w szkole – noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek.

           Impreza rozpoczęła się w piątek 14 grudnia o godz. 19.00,  a zakończyła o 9.00 dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór lub koc,  niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.

              Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji.  Były różnorodne gry i zabawy sprawdzające naszą sprawność fizyczną. Zmagaliśmy się także z „łamigłówkami dla mądrej główki” oraz odbył się turniej tenisa stołowego.

        Wszystko co dobre, szybko się kończy i nocka niestety również musiała dobiec końca! Niewyspani i zmęczeni, ale za to bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.

          Z niecierpliwością czekamy na kolejną nockę wspólnie spędzoną w murach szkoły.

     • Pomagamy zwierzętom godnie przeżyć zimę.

     •       W odpowiedzi na apel Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Węgorzewie uczniowie naszej szkoły ochoczo przystąpili do „Akcji Zima”. W dniach 10 X – 14 XII  na terenie szkoły została przeprowadzona akcja charytatywna na rzecz bezdomnych zwierząt. Spisaliśmy się na medal – zebraliśmy ogromne ilości karmy dla psów i kotów, koce, miski. Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny społeczności szkolnej.

           Dary przekazaliśmy węgorzewskiej inspektorce Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – Justynie Chrząszcz.

           Uczniom i ich rodzicom, którzy są wyczuleni na krzywdę oraz cierpienie czworonogów, serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję.

     • Być jak Święty Mikołaj. Mały gest, a wielka radość.

     •      Nasza szkoła włączyła się w zbiórkę prezentów dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka. Inicjatorem akcji była  Młodzieżowa Rada Miejska w Węgorzewie.

           Uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły przynieśli maskotki, książki, puzzle, gry, słodycze i inne drobiazgi przeznaczone dla podopiecznych  Domu Dziecka. Hojność przekroczyła nasze oczekiwania. Jesteśmy dumni.

           Dary zostały przekazane Młodzieżowej Radzie Miejskiej, która dostarczyła je do Domu Dziecka w Giżycku.

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. Prezent pod choinką pozwoli dzieciom poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia i przeżyć je z uśmiechem.

     • NOCKA SIÓDMOKLASISTÓW

     •       Z 7 na 8 grudnia w naszej szkole odbyła się nocka klasy VII. Rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania w stołówce szkolnej w celu zjedzenia swoich ulubionych smaków pizzy.
              Po krótkim odpoczynku i przygotowaniu miejsca do spania zaczęły się wspólne zabawy. Bawiliśmy się m. in. w „Karetę” , „Zęby”, „Mafię”, „Gorące krzesła”, zatańczyliśmy również „Taniec Eleny”. W przerwie zabaw uczniowie ubrali wspólnie klasową choinkę. Po północy korytarz szkolny ogarnęła ciemność i rozpoczęła się zabawa w chowanego „po ciemku”.
            O godzinie 3.00 rozeszliśmy się do swoich pokoi, ale rozmowy ucichły dopiero ok. 4:30.

      Godzina 7:00 była godziną pobudki, gdyż czekała nas misja „sprzątania”, po której wróciliśmy do domów, aby odespać wspólnie spędzony czas.
                Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Agata Kulesza i Katarzyna Komsta.

     • MIKOŁAJKI

     •        I tym razem Mikołaj się nie pomylił i trafił  do naszej szkoły.
           6 grudnia uczniowie  zostali na  chwilę  przeniesieni  w magiczna krainę świętego Mikołaja… Ten rok jest wyjątkowy, a to dlatego , że wszyscy uczniowie i pracownicy musieli się przebrać. Cała nasza szkoła była przepełniona  elfami, Mikołajami, śnieżynkami itp. Mamy nadzieję, że to nowy zwyczaj, który na stałe wpisze się w tradycje naszej szkoły. Dzieci z zerówki pod czujnym okiem wychowawcy przygotowały program artystyczny. Wiersze, piosenki, a na koniec taniec śnieżynek zrobił niesamowite wrażenie i doczekał się bisów i owacji.
              Po inscenizacji  każdemu uczniowi Mikołaj wręczył  podarunek z okazji mikołajek.

            Szczególne podziękowania należą się P. Reginie Flis i jej pomocnikom za uszycie strojów, które dodały uroku całemu występowi.

     • ANDRZEJKI

     •     30 listopada w godzinach popołudniowych w naszej szkole jak co roku można było poznać swoją przyszłość, dowiedzieć się, jak na imię będzie miała przyszła żona lub przyszły mąż, kogo czekają podróże, jaki zawód będziemy wykonywać itp. Ze smakiem każdy zjadł ciasteczko z andrzejkową wróżbą. Było tradycyjne lanie wosku oraz „marsz butów”, któremu towarzyszyło wiele emocji. Andrzejkowe wróżby przy blasku świec przygotowały i przeprowadziły uczennice kl. VII: Ewelina Pióro, Nadia Stasiak, Gabrysia Śliwka, Anita Husar oraz Laura Krukowska (kl. VIII).

          Wspólnie z dziećmi bawiły się i wróżyły P. Kazimiera Wincza, P. Marzenna Śmierzyńska i P.  Katarzyna Komsta.