• SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY DLA KLAS IV - VIII

     •     W naszej szkole w dniach 8 – 9 maja 2019 roku przeprowadzony został szkolny konkurs ekologiczny adresowany do chętnych uczniów klas IV – VIII. Polegał on na napisaniu testu składającego się z pytań dotyczących zagadnień związanych z ochroną środowiska. Wzięło w nim udział 61 uczniów:

      • kl. IV – 10 osób,
      • kl. V – 16 osób,
      • kl. VI – 8 osób,
      • kl. VII – 17 osób,
      • kl. VIII – 10 osób.

      Największą liczbę punktów uzyskali:

      • Hubert Bucik (kl. VIII),
      • Szymon Buczko (kl. VIII),
      • Damian Renter (kl. IV),
      • Laura Krukowska (kl. VIII),
      • Jakub Nagrodzki (kl. VII).

       

          Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA JERZEGO MAZURA

     •         6 maja naszą szkołę odwiedził ksiądz biskup Jerzy Mazur, który przybył w towarzystwie księdza proboszcza Zbigniewa Chmielewskiego. Pani Marzena Mokrzecka powitała gości w imieniu całej społeczności szkoły.
                Spotkanie uświetnił występ słowno- muzyczny przybliżający naukę oraz najważniejsze przesłania i myśli Jana Pawła II. Uczniowie zaśpiewali kilka religijnych pieśni. Nie zabrakło również „Barki”, którą tak bardzo lubił Ojciec Święty. Po występie głos zabrał ksiądz proboszcz, a następnie ksiądz biskup, który skierował do uczniów bardzo ciepłe słowa, zachęcił do modlitwy i ciągłego pogłębiania wiary. Słowami motta „Wymagajcie od siebie nawet, gdyby inni od was nie wymagali” zachęcał uczniów do ciągłej pracy nad sobą.

             Po wspólnej modlitwie różańcowej udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

     • XXIII BIEGI ULICZNE „MAZURY CUD NATURY”

     •       2 maja odbyły się XXIII Biegi Uliczne pod hasłem „Mazury Cud Natury”. Z naszej szkoły udział w biegach wzięło 22 uczniów.  W kolejnych startach zawodnicy zmagali się na różnych dystansach od 1300 do 100 m, w kategoriach obejmujących przedział roczników 1999 - 2014 i młodsi. Najlepsze wyniki osiągnęli: II miejsce- Natalia Chmurzyńska (kl. VI) i Dominik Reszuta (kl. III), VI miejsce - Patrycja Wachowiak  (kl. VI), VII miejsce - Łukasz Komorowski (kl. III), Maja Dubiel i Damian Wincza ( oddział przedszkolny), VIII miejsce - Jakub Chmurzyński (oddział przedszkolny) i Hanna Wincza (kl. III), X miejsce- Bartłomiej Domeła (kl. VII) i Oliwia Koncewicz (kl. III).

             Zwycięzcy otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy medale, pamiątkowe koszulki i słodkie upominki. 

     • KONSTYTUCJA 3 MAJA

     •      Dziś słońce świeciło na niebie, ale nasze serca rozgrzali uczniowie podczas obchodów 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, którzy przygotowani przez nauczycieli pięknie występowali w otoczeniu barw narodowych. Uczniowie klasy V z okazji święta przedstawili, w formie wykładu przeplatanego wierszami, historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pieśń pt. "Witaj, majowa jutrzenko" wykonana przez nasze najmłodsze Perełki oraz wiersze naszych uczniów podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny, patriotyzmu i znaczenia symboli narodowych.
                 W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone.

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

     •     W dniach 15 - 17 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbył się egzamin ósmoklasisty. W tym roku przystąpiło do niego 11 uczniów: Hubert Bucik, Szymon Buczko, Izabela Grabarz, Laura Krukowska, Radosław Kuna, Patrycja Olbryś, Kacper Piskorz, Kinga Reszuta, Kacper Soroczyński, Dominika Wandzelis i Adria Wierzbowska.   

          Pierwszego dnia ósmoklasiści zmagali się z różnymi zadaniami z języka polskiego. W tematach dominował "Mały Książę". Następny dzień okazał się zdaniem uczniów trudniejszy - był to egzamin z matematyki, zadań było dużo, a czasu zbyt mało. W środę wszyscy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego.

          Po wyczerpujących trzech dniach chwila odpoczynku, ponieważ rozpoczęła się wiosenna przerwa świąteczna. Po przerwie jeszcze trochę nauki i niepokojące oczekiwanie na wyniki egzaminów do 14 czerwca.

     • Wycieczka do Olsztyna

     • 5 kwietnia uczniowie klas 0-IV uczestniczyli w wycieczce do Teatru Lalek i Parku Trampolin w Olsztynie. Mieliśmy okazję obejrzeć jedną z najbardziej znanych perskich baśni z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, a mianowicie „ Przygody Sindbada Żeglarza”. Razem z bohaterem wyruszyliśmy w pełną przygód wędrówkę po morzach, oceanach i lądach.

      Jako  widzowie mogliśmy udać się wraz z nim w egzotyczną i pełną przygód podróż. Nie ruszając się z miejsca, przenieśliśmy  się do wyśnionych krain.

      Przedstawienie rozgrywane było w wielu technikach teatralnych.  Oprócz gry aktorskiej wykorzystywane były  w nim lalki, maski, cienie, przedmioty.

      Drugą atrakcją podczas wycieczki była wizyta Parku Trampolin 7 Jump Street. Uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.  Szaleństwa w Parku Trampolin zagwarantowały nam wyładowanie emocji, nabór pozytywnej energii oraz świetną zabawę.

      Liczymy, że kolejny wyjazd będzie również tak atrakcyjny, i już nie możemy się go doczekać.

     • Maraton matematyczny kl. 8

     •      5 kwietnia w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbył się maraton matematyczny kl. 8. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnie zjedzonej pizzy. Następnie uczniowie indywidualnie lub w grupach przez 2,5 godz. rozwiązywali  zadania matematyczne przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Wskazówek udzielały p. Marzenna Śmierzyńska, p. Katarzyna Komsta oraz nasza absolwentka Bagusia Grzeszczyk.

     • Turniej Szachowy w Radziejach

     •        3 kwietnia w Szkole Podstawowej w Radziejach odbył się Turniej Szachowy Szkół Podstawowych o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego. W zawodach wzięło udział 44 uczestników z pięciu szkół. Wśród nich byli także nasi reprezentanci: Julia Słomka (kl. VI), Michał Jurek (kl. V), Łukasz Komorowski, Damian Krupa i Dominik Reszuta (kl. III), Filip Drabyk (kl. II) pod opieką P. Kazimiery Winczy.
              Wszyscy rozegrali 7 rund po 10 minut na zawodnika. Rywalizacja była ogromna, ale nasi uczniowie radzili sobie dobrze, wygrywali, remisowali i przegrywali. Podczas turnieju zdobyli wiele nowych doświadczeń.
             Po zakończonych zmaganiach chwilę czekaliśmy na wyniki. Nagrodzono 12 osób w kategoriach Młodzik (kl. I – IV dziewczęta i chłopcy) oraz Junior ( kl. V – VIII dziewczęta i chłopcy). Julia Słomka i Michał Jurek zajęli VI miejsce w  kategorii Junior i otrzymali dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali wodę i drobny podarek ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.

            Dzieci przygotowywały P. Zofia Kruk i P. Kazimiera Wincza. Dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły. 

     • „Julian Tuwim – czarodziej słów”

     •        2 kwietnia  odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy klas III  pod hasłem „Julian Tuwim – czarodziej słów” w Szkole Podstawowej nr 1  w Węgorzewie.
             W konkursie brały udział dwuosobowe drużyny ze szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Wincza i  Mateusz Kępa. Dzielnie  zmagali się  z pytaniami, wykreślankami  i dopasowaniem znajomości treści  do tytułów  wierszy Juliana Tuwima. Nasz zespół zajął 3 miejsce w konkursie i otrzymał pamiątkowe dyplomy i nagrody.

               Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

     • 350 tysięcy SKS-iaków, czyli SKS-y wracają do szkół

     • Udajmy się w sentymentalną podróż! Cofamy się w czasie i  jesteśmy na SKS-ach z dawnych lat. Dlaczego? Bo większość sportowych przygód zaczynało się właśnie na szkolnych boiskach! Kiedyś SKS-y cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zapewne wszyscy miło je wspominają…

      Przenosimy się do teraźniejszości – SKS-y wróciły do szkół! Aktualnie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych również korzystają z zajęć realizowanych w tej sprawdzonej formule nawiązującej do sportowych tradycji. Reaktywacja Programu Szkolny Klub Sportowy została zainicjowana w 2017 r. przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę. Obecnie trwa jego trzecia edycja. Głównym celem jest upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy korzystają z dodatkowych, pozalekcyjnych
      i bezpłatnych zajęć sportowych, prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego (dwa razy w tyg. po  60 min.).

      Dlaczego warto?

      Program Szkolny Klub Sportowy to ogromna różnorodność proponowanych zajęć i możliwość spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny sposób. W ramach programu realizowanych jest ok. 70 sportów, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak SKS to nie tylko zajęcia sportowe w szkołach, SKS to ludzie, to społeczność, która zna wartość aktywności fizycznej i zaraża pasją do sportu!

      Program SKS to także dawka wiedzy i garść inspiracji dla nauczycieli (konferencje szkoleniowe) oraz cykl wydarzeń SKSonTour, podczas których uczestnicy poznają nowe formy aktywności fizycznej i są poddawani testom sprawnościowym. Ponadto SKS to ogromna porcja motywacji i dobrej zabawy (konkursy, spotkania ze sportowcami, akcje promocyjne.

      Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl oraz w mediach społecznościowych:

      Operatorem krajowym jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, a partnerem PKN Orlen.

      Za rekrutację grup odpowiadają operatorzy wojewódzcy.

     • XIX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI "Matematyka w poezji"

     • Dnia 26 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Perłach wzięli udział w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „ Matematyka w poezji”. W konkursie tym wzięło udział  33 uczniów  z różnych szkół w pięciu kategoriach wiekowych. Wszyscy uczniowie byli doskonale przygotowani, wyłonienie najlepszych recytatorów nie było łatwym zadaniem. Całemu  konkursowi towarzyszyła wspaniała atmosfera.

      Oto wyniki  tegorocznego konkursu:

      I kategoria wiekowa : oddział przedszkolny- III miejsce - Lena Predko,

      II kategoria wiekowa: kl. I i II –  I miejsce - Filip Drabyk, II miejsce - Patrycja Denes,

      IV kategoria wiekowa: kl. V i VI - I miejsce - Magdalena Siemaszko, II miejsce - Ignacy Tryk.

       

       

     • Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Drużynowym Tenisie Stołowym

     •     22 marca w Lidzbarku Warmińskim odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy ze szkół: Dywity, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Perły, Działdowo, Gołdap, Pisanica, Zwierzno i Lipowina. Naszą szkołę reprezentował Rafał Kowalik i Łukasz Kukułka. Zastosowano system pucharowy (do dwóch przegranych). Zawodnicy z naszej szkoły zajęli VIII miejsce.

          Życzymy dalszych sukcesów.

     • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

     •      21 marca 2019 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”.
          19 uczniów z klas II-VIII w skupieniu zmagało się z zadaniami matematycznymi. Każdy z nich dał z siebie wszystko. Uczestnicy za przystąpienie do konkursu otrzymali nagrodę – breloczek - układankę przestrzenną w postaci kuli.

           Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

     • DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

     •       21 marca to Dzień Samorządności w naszej szkole. „Wagary” tego dnia były bardzo udane.
         Zajęcia rozpoczęły ścisłe umysły naszej szkoły, ponieważ odbył się konkurs „Kangur Matematyczny”. Następnie było coś dla humanistów - miłośników poezji, którzy wzięli udział w konkursie recytatorskim, aby uczcić Światowy Dzień Poezji.

            Dalsza część dnia przebiegała w wesołym nastroju. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy I i oddziału przedszkolnego. Po chwili przerwy zebraliśmy się na podwórku, utworzyliśmy wiosenny pochód i z przygotowanymi słomianymi marzannami udaliśmy się do wyznaczonego miejsca za boiskiem, aby symbolicznie pożegnać zimę i powitać wiosnę. Kolejne godziny to także „wagary”. Było ognisko z kiełbaskami, gry na boisku oraz zabawy na placu zabaw. 

     • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     •   21 marca uczciliśmy Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, w którym  mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Startowali oni w trzech kategoriach: kl. 0 - I, kl. II - III i kl. IV - VIII. Komisja w składzie: Joanna Kołowszyc, Katarzyna Komsta, Anna Sroka i Regina Flis wysłuchała recytacji mniej i bardziej znanych utworów, po czym musiała podjąć decyzję i ogłosić wyniki.
               Oto zwycięzcy:

      kategoria – kl. 0 - I
      -
      I miejsce – Patrycja Denes,
      - II miejsce – Lena Predko,
      - III miejsce – Weronika Giczewska,
      - wyróżnienia – Maciej Kowalewski, Anatol Tryk;
      kategoria - kl. II – III
      -
      I miejsce – Angelika Kwarcińska,
      - II miejsce – Dominika Kwarcińska,
      - III miejsce – Julia Kusz,
      - wyróżnienie – Dominik Grabarz;
            kategoria - kl. IV – VIII
      -
      I miejsce – Magdalena Siemaszko,
      - II miejsce – Ignacy Tryk,
      - III miejsce – Natalia Chmurzyńska.       

        Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem czuwały P. Dorota Dąbrowska i P. Zofia Kruk.

     • Dzień Liczby Pi

     •      14 marca obchodzony jest  Dzień Liczby Pi, w związku z tym 18 marca w naszej szkole odbył się konkurs „Kto więcej” polegający na zapamiętaniu jak największej ilości cyfr po przecinku liczby Pi. Chętni uczniowie z klas IV – VIII „recytowali” rozwinięcie dziesiętne liczby Pi.

            Mistrzem okazał się Szymon Buczko (kl. VIII), który bezbłędnie zapamiętał 81 cyfr, zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Ania Królak (kl. VI) z wynikiem 54  zapamiętanych cyfr, a trzecie miejsce - Martyna Dreksler (kl. VI) - 46 zapamiętanych cyfr po przecinku.

                 Serdecznie gratulujemy.

     • AKTYWNA SOBOTA

     •  

      W dniu 16 marca 2019 r. uczniowie klas V - VIII uczestniczyli              w wycieczce do Olsztyna. Kolejny raz uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych w Parku Trampolin 7 Jump Street. Amatorzy skakania mieli do wyboru szereg atrakcji – trampoliny tworzące specjalne pola do gry w zbijaka, siatkówkę czy koszykówkę, dwa duże baseny          z gąbkami, w których można było bezpiecznie wylądować                po powietrznych ewolucjach. Aktywnie spędziliśmy dwie godziny. Świetnie się bawiliśmy, ale i porządnie zmęczyliśmy, bo podczas skakania zaangażowane były prawie wszystkie nasze mięśnie.      Do domu wróciliśmy wyczerpani, ale szczęśliwi i na pewno tam jeszcze wrócimy.

       

     • LEKCJA HISTORII

     •     15 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo ciekawej lekcji historii pod tytułem : „Droga do niepodległości Polski”. Nawiązywała ona do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dzieci mogły się przekonać, jak wiele musiał przejść nasz naród przez 123 lata, aby 11 listopada 1918 r. ponownie pojawić się na mapach świata.

          Do aktywnego udziału w tej lekcji prowadzący zaprosili także uczniów, dzięki czemu zapewne ważne wiadomości zostaną zapamiętane na dłużej.

     • Wycieczka do Ełku

     • 14 marca uczniowie klas 0-III z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Ełku. Tym razem  na celowniku były takie miejsca jak „Kolej Na Klocki”, to miejsce twórczej zabawy dla dzieci i dorosłych, niewyczerpana ilość możliwości budowania i tworzenia. Dzieci uczestniczyły również w  zajęciach z robotyki. Kolejną atrakcją była wizyta w Papugarni . Mazurskie Tropiki przywitały nas  egzotyczną  scenerią, mogliśmy podziwiać przepiękne papugi, małe i te trochę większe. Oswojone ptaki siadały wszystkim na głowach, rękach i ramionach.
      Wszyscy mieliśmy możliwość karmienia papużek. Spotkanie z tymi egzotycznymi ptakami  było dla nas niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Wyjazd sprawił nam wiele radości. Trzeba przyznać, że papugi są bardzo towarzyskie. Przekonała się o tym pani Agatka, która to przez cały pobyt w papugarni bardzo zaprzyjaźniła się z papużkami Papużki ani na chwilę  nie chciały opuścić wygodnych ramion nauczycielki.

     • XIV POWIATOWY KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ DLA KLAS II i III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „WIEM WSZYSTKO”

     •     12 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie odbył się XIV Powiatowy Konkurs  „Wiem Wszystko”. Mottem konkursu było: „Matematyka jest delikatnym kwiatem, a przyroda z nią się liczy”. W konkursie brały udział dwuosobowe drużyny ze Szkół Podstawowych z Radziej, Węgielsztyna, Sobiech oraz SP nr 1, SP nr 2 z Węgorzewa i Pereł. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Drabyk(kl. II) i Dominik Wincza (kl. III).

         Chłopcy dzielnie odpowiedzieli na wiele pytań, rozwiązali zadania wymagające logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz wiedzy o tematyce matematyczno-przyrodniczej. Za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe nagrody. 
              Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.